Elektroniczna Winieta Autostradowa

Elektroniczna winieta autostradowa

Od dnia 01.01.2021 r. Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej we współpracy z Ministerstwem Transportu uruchomił system elektronicznych winiet autostradowych.

Jeśli chcesz korzystać z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu w Czechach, potrzebujesz winiety. Od 2021 roku w Czechach obowiązuje e-winieta. Nie musisz już przyklejać naklejki na przedniej szybie, lecz wygodnie zarejestrować swoją tablicę rejestracyjną online.

Serwis winieta-online.pl zajmie się rejestracją Twojego numeru rejestracyjnego za Ciebie. Rejestracja tablicy rejestracyjnej trwa tylko kilka minut. Jako niezależny usługodawca natychmiast zarejestrujemy Twój numer rejestracyjny w czeskim systemie poboru opłat drogowych

Rejestracja online jest wystarczająca, a e-winiety są ważne natychmiast po złożeniu wniosku!
 

Dlaczego powstał projekt elektronicznej winiety autostradowej?

Znacznemu uproszczeniu uległ system zakupu i korzystania z winiet autostradowych dla obywateli Republiki Czeskiej i kierowców z zagranicy. Winietę elektroniczną można nabyć w sklepie internetowym.
 

Do jakich pojazdów ma zastosowanie obowiązek posiadania winiety?

Pojazdy tych kategorii, o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 3,5 tony, podlegają obowiązkowi opłacenia winiety:
  • Pojazdy silnikowe z co najmniej czterema kołami, przeznaczone do przewozu osób;
  • Pojazdy silnikowe z co najmniej czterema kołami, przeznaczone do transportu towarów;
  • Pojazdy terenowe.
  • Pojazdy z przyczepą, których łączna masa całkowita przekracza 3,5 tony (zespół pojazdów), wymagają dodatkowej winiety dla przyczepy w tej samej kategorii. Zespoły pojazdów o masie całkowitej mniejszej niż 3,5 t wymagają jedynie winiety dla pojazdu ciągnącego.

Czy potrzebuję e-winiety do mojego motocykla?

Pojazdy posiadające mniej niż 4 koła nie wymagają wykupienia winiety.

Czy potrzebuję osobnej e-winiety do mojej przyczepy?

Pojazdy z przyczepą, których łączna masa całkowita przekracza 3,5 tony (zespół pojazdów), wymagają dodatkowej winiety dla przyczepy w tej samej kategorii. Zespoły pojazdów o masie całkowitej mniejszej niż 3,5 t wymagają jedynie winiety dla pojazdu ciągnącego.

Jak sprawdzana jest e-winieta?

Numer rejestracyjny pojazdu jest zapisany w elektronicznym systemie poboru opłat drogowych. W przypadku kontroli system sprawdza, czy tablice rejestracyjne pojazdu są zarejestrowane w cyfrowym systemie poboru opłat drogowych. Wszystkie organy kontroli są wyposażone w specjalne urządzenia kontrolne, dzięki czemu weryfikacja e-winiety jest możliwa w dowolnym momencie.

Czy muszę jeszcze przyklejać papierową winietę do szyby?

Nie, e-winieta jest całkowicie cyfrowa. Numer tablicy rejestracyjnej rejestrujemy w cyfrowym systemie poboru opłat drogowych. Po zarejestrowaniu swojej tablicy rejestracyjnej w systemie poboru opłat drogowych można korzystać z płatnych dróg na Słowacji. Nie trzeba już przyklejać papierowej winiety na przedniej szybie samochodu.